Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, polegającym na spowolnieniu procesów regeneracyjnych skóry oraz zmniejszaniu biologicznej aktywności komórek organizmu. Różnego rodzaju czynniki biorą udział w procesie starzenia. Czynniki genetyczne są procesem kontrolowanego obumierania komórek, zależnego od aktywności genów. Czynnikami wewnętrznymi może być dieta oraz gospodarka hormonalna.

Według badań dieta niskokaloryczna oraz niewymagające nadmiernego wysiłku fizycznego ćwiczenia, znacząco wpływają na zdrowie. Taki sposób działania powinien zmniejszyć uszkodzenia komórek i organów, do których dochodzi w procesie starzenia organizmu. Do czynników zewnętrznych zaliczamy promieniowanie ultrafioletowe (UV), promieniowanie jonizujące, które emitują komputery, palenie papierosów, skażenie środowiska, spaliny samochodowe czy niewłaściwa pielęgnacja skóry.

W miarę starzenia na skórze pojawiają się zmarszczki. Skóra traci elastyczność. Na pojawianie się zmarszczek mają wpływ takie czynniki jak promienie słoneczne, żywa mimika twarzy, klimatyzowane pomieszczenia, palenie papierosów czy na przykład gwałtowne odchudzanie, ponieważ rozciągnięta skóra po schudnięciu robi się obwisła.

Czynnikiem opóźniającym powstawanie zmarszczek na skórze jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, właściwa pielęgnacja skóry, właściwa dieta i zdrowy sen.