Promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ na naszą skórę. W szczególność jeśli chodzi o dzieci, promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje na procesy starzenia się skóry. Różnego rodzaju znamiona barwnikowe, powstające na skórze mogą mieć w późniejszym wieku na powstawanie raka skóry i rozwój czerniaka. Właściwą ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV na skórę mogą nam zapewnić odpowiednie preparaty.
Według wyników badań promienie UVA, odpowiadające za starzenie się skóry oraz alergie i rozwój raka skóry działają bezpośrednio na DNA. Promieniowanie to bowiem wnika głęboko w skórę, przyczyniając się do powstawania wolnych rodników. Wolne rodniki to jony, które posiadają dużą aktywność chemiczną utleniając każdy związek, z którym wejdą w kontakt. W organizmie ludzkim atakują przeważnie białka, DNA czy też lipidy znajdujące się we krwi. Promieniowanie UVB, powodujące oparzenia skóry i również przyczyniające się do raka skóry powoduje mutację wybranych genów, co jest przyczyną powstawania raka.

Dlatego też stosowanie środków ochronnych na skórę jest tym bardziej wskazane. Preparaty posiadają wskaźniki informujące o skuteczności ochrony przeciwsłonecznej na skórze. Idealny produkt przeciwsłoneczny powinie zawierać wysoki SPF, być nietoksyczny i dobrze tolerowany, przeciwdziałać zarówno promieniom UVA jak i UVB, być odpornym na działanie wody.