Na rynku znajduje się bardzo wiele szamponów o dodatkowym działaniu przeciwłupieżowym. W aptece można dostać preparaty bezpośrednio do stosowania na łupież, które są nieco już droższe. Łupież to złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka, które przejawia się sypaniem się złuszczonej skóry, często widoczne na ciemnych ubraniach na barkach lub w okolicach karku.
Przyczyną łupieżu jest najczęściej drożdżak. Drożdżak występuje naturalnie w naszej skórze, dlatego też wtedy gdy jego ilość znacznie się powiększa, dochodzi do zachwiania normalnych procesów i pojawia się łupież. Łupież może być suchy, tłusty, pstry, rumieniowy, różowy Giberta i biały. Może występować również łojotokowe zapalenie skóry, które odróżnia się od łupieżu tym, że powoduje nasilenie stanu zapalnego. Pojawia się rumień skóry, przerzedzenie włosów, łojotok i suche strupy.
Pojawia się również świąd i liczne grudki i krostki. Choroba widoczna jest również na czole, za uszami i na karku. Środki przeciwłupieżowe są przede wszystkim środkami przeciwgrzybicznymi, ponieważ drożdżak jest rodzajem grzyba, zawierają substancje przeciwłojotokowe, przeciwgrzybiczne, złuszczające i drażniące. Ważnym elementem w zapobieganiu łupieżu jest dieta. Powinna ona zawierać odpowiednią ilość witamin i minerałów, witaminy z grupy A, B i E, cynk oraz krzem. Bardzo korzystna jest również aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i unikanie stresu.