Choroby dermatologiczne dotyczą dużej części społeczeństwa. Jedną z takich chorób społecznych jest grzybica stóp, którą można przejąć od kogoś na basenie, siłowni lub przymierzając buty w sklepie. Szczególnie narażone są na nią osoby spędzające dużo czasu w nieprzewiewanych butach i jest to najczęściej w pracy.

W ciepłym, wilgotnym środowisku grzybica ma jak najlepsze warunki do rozprzestrzeniania się. Kalkuluje się, że około 15 do 30 procent społeczeństwa cierpi na tę dolegliwość. Swędzenie stóp i przykry zapach, mają też wpływ na postrzeganie osoby chorej przez innych.

Jeśli w rodzinie występuje osoba z tą przypadłością, wtedy wszyscy inni jej członkowie narażeni są na zarażenie się grzybicą. Już chodząc boso po powierzchni, po której chodziła osoba z grzybicą stóp możemy ją nabyć. Grzybica nieleczona rozprzestrzenia się. Może zarazić paznokcie i przejść w inne miejsca skóry, powodując przy tym zaczerwienienie, nadmierną potliwość skóry, pękanie naskórka i łuszczenie się. Leczenie w tym przypadku jest długotrwałe i uciążliwe. Tylko systematyczne zabiegi mogą przynieść właściwe rezultaty.

Na grzybicę stóp istnieją obecnie różne preparaty dostępne w aptekach, tak w postaci sprayów jak i kremów i maści. Sprayu można używać profilaktycznie, na przykład na siłowni w celu wyeliminowania ryzyka zakażenia.