Grzybica może zaatakować nasz organizm w różnych miejscach. Wyróżnia się grzybicę stóp, paznokci, skóry, jelit czy pochwy. Może się ona pojawić w rezultacie zakażenia grzybiczego poprzez zarażenie się od osoby z grzybicą, jak również w rezultacie nadużywania leków tj. antybiotyki, hormony, sterydy.
Do choroby może się również przyczynić stres oraz niewłaściwa dieta. Dieta ma duży wpływ, ponieważ grzyby żywią się węglowodanami i cukrami w głównym stopniu.
Nasza flora bakteryjna potrzebuje również odpowiedniego pożywienia w celu prowadzenia swej normalnej aktywności. Pomagają jej w tym rośliny strączkowe, warzywa i włókna roślinne ze zbóż, które powinny występować często w naszej diecie.
Grzybicy sprzyjają różne czynniki. Obniżona odporność organizmu, infekcje bakteryjne i wirusowe, niedobory żelaza, niedożywienie, brak snu i stres, zakażenie pasożytami. To wszystko może utorować drogę grzybicy. Kandydoza jest to grzybica jelita grubego, wywołana przez grzyby Candidia albicans. W tym przypadku dochodzi do zaburzenia gospodarki drobnoustrojowej w jelicie.
Drożdżaki w nim występujące przeważają, powodując stan zapalny. Pojawiają się zaburzenia trawienia, wymioty, biegunki, zaparcia, bule brzucha, gazy i nieprzyjemny zapach z ust. Preparaty witaminowo-mineralne oraz probiotyki we wczesnej fazie objawów grzybicy mogą skutecznie powstrzymać ją i doprowadzić do wyleczenia.