Wiele substancji otaczających nas, a z którymi mamy na co dzień kontakt może być przyczyną egzemy, czyli alergicznego wyprysku kontaktowego. Do egzemy może dojść na skutek oddziaływania jakiegoś pierwiastka zawartego czy to w biżuterii, którą nosimy, ubraniu, czy też środowisku pracy i materiałach, z którymi mamy w pracy do czynienia. Materiały budowlane na przykład posiadają w składzie wiele potencjalnych alergenów, na które ludzka skóra może reagować stanem zapalnym.
Skóra w takim przypadku staje się zaczerwieniona, pogrubiała i łuszczy się. Jeśli nasza skóra styka się z substancjami takimi jak środki czystości, detergenty, wtedy może dojść do wniknięcia ich w skórę. Takie substancje mogą niszczyć osłonę kwasowo-lipidową skóry i w zależności od natężenia alergenu atakować każdą osobę. Wtedy mamy do czynienia z wypryskiem kontaktowym.
Alergiczny wyprysk kontaktowy determinuje reakcję alergiczną do jednego konkretnego alergenu, który możemy rozpoznać i starać się w przyszłości mieć z nim jak najmniejszy kontakt. Alergiczny wyprysk kontaktowy najczęściej pojawia się w tym miejscu, gdzie doszło do zetknięcia z substancją uczulającą.
Żeby móc wykryć alergen, trzeba zrobić testy skórne, testy kontaktowe lub punktowe. Dzięki temu dowiemy się na jakie substancje jesteśmy uczuleni i jakich mamy unikać.