W dermatologii estetycznej wyróżnia się różnego rodzaju metody działania. Przy odmładzaniu skóry, eliminacji plam przebarwieniowych, korekcji zmarszczek i blizn, leczeniu trądziku sprawdza się mikrodermabrazja. Metoda ta wykorzystuje kryształy korundu lub specjalną głowicę diamentową do mechanicznego ścierania naskórka i skóry właściwej. Taki zabieg jest bezbolesny i trwa krótko. Mezoterapia, stosowana powszechnie w leczeniu skóry jest metodą służącą regeneracji, odmłodzeniu skóry, leczeniu cellulitu i ogólnej poprawy skóry. Substancje lecznicze wstrzykuje się bezpośrednio w chorobowo zmienione miejsca w celu zablokowania w komórkach przyswajania tłuszczu, korekty zmarszczek lub przywrócenia gładkości skóry. Substancja o nazwie Botox jest znanym środkiem wykorzystującym toksynę botulinową w celu eliminacji zmarszczek.

Poprawa wyglądu oczu, policzków czy czoła może być dokonana właśnie poprzez zastrzyki z botoxu, wstrzykiwane w miejsca napięć, powodujących zmarszczki na skórze. Rewitalizacja skóry wskazana jest w przypadku utraty jędrności i wiotkości skóry, zmarszczek, niedożywienia lub niedotlenienia skóry. W rewitalizacji skóry wykorzystuje się opisane powyżej metody oraz peelingi, ultradźwięki czy jontoforezę.

Możliwe jest również zmniejszenie potliwości skóry. Nadpotliwość redukuje się leczeniem ogólnym, ziołami uspokajającymi, antyperspirantami oraz jontoforezą.