Dermatologia stara się szukać rozwiązania problemów współczesnych, jakimi niewątpliwie są różnego rodzaju alergie i uczulenia. Dolegliwości te z powodu zanieczyszczenia środowiska pojawiają się już u narodzonych dzieci, przez co dzieciństwo takich maluchów nie należy do najprzyjemniejszych.

Na przykład atopowe zapalenie skóry, które występuje w towarzystwie innych chorób alergicznych, katarem siennym, astmą czy uczuleniem na pokarmy. Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy uporczywy i silny świąd. Wypryski pojawiające się na skórze są podobne do tych, które występują w przypadku łuszczycy. Jednak nie należy mylić tych dwóch chorób. W atopowym zapaleniu skóry występuje nadreaktywność skóry na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

W tym przypadku ważne jest by odnaleźć źródło problemu zarówno w używanej odzieży jak i wszelkiego rodzaju środkach chemicznych typu proszki do prania, mydło czy kosmetyki. Choroba przebiega wieloletnio, dlatego też należy w jej przypadku wykluczyć z diety alergeny.

Żeby uwolnić się od choroby trzeba podjąć leczenie. Zazwyczaj robi się odczulanie na alergeny, na które trzeba poświęcić kilka lat, żeby przyniosły rezultat. Środki farmaceutyczne tylko uśmierzają swędzenie, a ważne jest by znaleźć źródło problemu. Charakterystyczną cechą AZS są ogniska rumieniowe oraz złuszczanie się naskórka.